SBM.
Nasze doświadczenie budują ludzie
Poznaj wybrane realizacje z udziałem SBM. Głównym wykonawcą większości zadań, które zrealizowaliśmy, była firma Schweerbau. Bieżace realizuje SBM z udziałem Schweerbau.

Obiekt na linii 410.
Rewitalizacja linii kolejowej nr 410 oraz punktów ładunkowych na stacji Złocieniec.
Od lutego 2019 r. SBM realizuje zadanie obejmujące branżę torową wraz z towarzyszącą infrastrukturą, urządzeniami sterowania ruchem kolejowym, zasilania nietrakcyjnego, telekomunikacji i obiektami inżynieryjnymi. W zakresie jest wymiana nawierzchni torowej tj. szyn, podkładów kolejowych oraz tłucznia na długości 55,165 km; wymiana 5 rozjazdów kolejowych i likwidacja 12 rozjazdów, rozbiórka rampy bocznej i budowa rampy czołowo-bocznej, budowa placu ładunkowego; modernizacja 43 przejazdów kolejowych i budowa 1 przejazdu kolejowego; roboty budowlane na 57 obiektach inżynieryjnych obejmujące remonty, rozbiórki i budowę, likwidacje.
Wartość kontraktu wynosi: 135 mln PLN netto

Infrastruktura PKP PLK SA
Rewitalizacja linii nr 285 na odcinku Wrocław Gł. – Świdnica Przedmieście wraz z linią nr 771 Świdnica Przedmieście – Świdnica Miasto”.
Od czerwca 2019 r. SBM realizuje zadanie w systemie projektuj i buduj. W ramach inwestycji wykonujemy przebudowę lub remont między innymi:
65 km torów; 16 rozjazdów na p.o. Bielany Wrocławskie i na stacjach Kobierzyce, Sobótka Zachodnia, Pszenno, Świdnica Przedmieście; budowę 17 peronów, w tym 2 dwukrawędziowych wraz z wyposażeniem w małą architekturę; perony i dojścia przystosowane dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania; 51 przejazdów kolejowo-drogowych, z których cztery zabezpieczone są urządzeniami przejazdowymi kat. A, osiem kategorii B, czternaście kategorii C; 88 obiektów inżynieryjnych, w tym: 66 przepustów, 14 mostów i 4 wiadukty; na p.o. Bielany Wrocławskie, stacjach: Kobierzyce, Sobótka Zachodnia i Świdnica Przedmieście budujemy stacyjne systemy sterowania ruchem kolejowym wraz z system niezajętości torów i rozjazdów opartym na licznikach osi, szlaki zabezpieczone będą półsamoczynną blokadą liniową; komunikacja pomiędzy posterunkami ruchu zapewniona będzie dzięki budowie nowych systemów łączności przewodowej i bezprzewodowej. Wartość kontraktu wynosi 214 mln PLN netto, zrealizowano już roboty wartości blisko 170 mln PLN (stan na maj 2021); zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2021 r

Właściciel infrastruktury: PKP PLK
Termin realizacji: czerwiec 2019 - teraz
Modernizacja linii kolejowej nr 351 na odcinku Choszczno – Stargard
Zadanie stanowi najbardziej złożony, obszerny i wielobranżowy projekt w historii naszej firmy.
W ramach zadania wykonujemy: przebudowę dwóch stacji kolejowych – Dolice i Kolin, kompleksową przebudowę 17,900 km torów, w tym stacyjnych, z wymianą szyn, podkładów, podsypki, podtorza i budową odwodnienia; modernizację 42,250 km torów obejmującą oczyszczenie tłucznia, wbudowanie warstwy ochronnej oraz wykonanie odwodnienia liniowego; budowę 11 peronów jednokrawędziowych oraz 1 peronu dwukrawędziowego, każdy o długości 200 m; montaż rozjazdów: 10 szt. Rz 1:18,5 1200; 2 szt. Rz 1:12 500; 1 szt. Rz 1:9 300; 1 szt. Rłj 1:9 751,38/500; kompleksowa przebudowę 9 przejazdów kolejowych; modernizację i budowę 19 mostów kolejowych i 25 przepustów; zabezpieczenie 4000 m2 skarp gwoździami gruntowymi; kompleksowe odwodnienie peronów, układów torowych oraz drogowych.
Wszystko to przy zachowaniu najwyższych standardów, zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa oraz z poszanowaniem otaczającego inwestycję środowiska.
Zadanie realizowane jest przez konsorcjum SBM sp. z o.o. sp.k. (lider); TRAKCJA S.A.; Schweerbau GmbH & Co.KG

Właściciel infrastruktury: PKP PLK S.A.
Termin: grudzień 2017 – grudzień 2018
Modernizacja linii kolejowej nr 273 odc. Drzeńsko – Kostrzyn
Jako pierwsi w Polsce zrealizowaliśmy prace w całości metodą zmechanizowaną. Zadanie obejmowało modernizację 35 km torów, przebudowę 10 peronów, wymianę 32 rozjazdów, przebudowę 9 przejazdów kolejowo-drogowych, przebudowę 23 przepustów i 3 obiektów inżynieryjnych, przy czym linia była cały czas dostępna dla ruchu. Dodatkowo, musieliśmy uwzględnić fakt, że w trakcie Pol’and’Rock Festival, który odbywał się w Kostrzynie, ruch kolejowy był znacznie bardziej intensywny. Warto podkreślić, że realizacja prac w tym zakresie, w ciągu jednego roku, nie byłaby możliwa przy wykorzystaniu zwykłej metody budowlanej.

Właściciel infrastruktury: PKP PLK S.A.
Termin: grudzień 2013 – październik 2015
Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów – łącznie 245 sztuk
Był to nietypowy kontrakt, obejmujący punktową wymianę rozjazdów, wraz z kompletną niezbędną automatyką i infrastrukturą budowlaną, na stacjach kolejowych rozrzuconych po południowej Polsce. W każdym miejscu prace mogliśmy wykonywać tylko w ściśle określonym okienku czasowym, po którym przywracany był normalny ruch liniowy. Dlatego prace wymagały maksymalnej efektywności i uwzględnienia czynników od nas niezależnych, jak choćby warunki pogodowe czy stan lokalnej infrastruktury. W praktyce kontrakt dzielił się na kilkadziesiąt stosunkowo niewielkich zadań. Pod względem logistycznym poprzeczka była więc zawieszona bardzo wysoko. Na potrzeby realizacji zadania stworzyliśmy mobilne brygady i opracowaliśmy elastyczny plan wykorzystania ciężkiego sprzętu. Wszystkie prace zakończyliśmy terminowo!

Właściciel infrastruktury: PCC MCAA Sp. z o.o. (zakłady przemysłu chemicznego PCC Rokita)
Termin: marzec 2015 – czerwiec 2015
Budowa bocznicy kolejowej i specjalistycznej infrastruktury
Relatywnie niewielki zakres prac, ale pod wieloma względami niestandardowy ze względu na inwestora, a więc i umiejscowienie bocznicy na terenie zakładów chemicznych. Zakres kontraktu obejmował m.in. hermetyzację miejsc przeładunku, czy dostawę i montaż przeciągarki do wagonów.

Właściciel infrastruktury: PKP PLK S.A.
Termin: kwiecień 2013 – grudzień 2013
Modernizacja linii kolejowej nr 273, odc. Dolna Odra – Szczecin Podjuchy tor 1 i 2
Doskonały przykład wielobranżowego kompleksowego kontraktu kolejowego w systemie „projektuj i buduj”. Dotyczył kompletnej wymiany nawierzchni na odcinku ok. 15 km torów wraz z wymianą rozjazdów, przebudową przejazdów kolejowo-drogowych, modernizacją obiektów inżynieryjnych, automatyką kolejową i robotami energetycznymi. Wartość kontraktu wynosiła łącznie ok. 50 mln PLN. Prace zamknęliśmy terminowo, w ciągu jednego sezonu budowlanego.

Właściciel infrastruktury: PKP PLK S.A.
Termin: maj 2006 – czerwiec 2007
Modernizacja linii kolejowej nr 8: odc. Tunel – Miechów, odc. Niedźwiedź – Łuczyce, i wymiana rozjazdów linii kolejowej nr 91 stacja Łańcut
Nasz pierwszy kontrakt o tak dużym zakresie. Jego wartość wynosiła ponad 8 mln euro, co jak na tamte czasy stanowiło znaczącą kwotę. Prace zrealizowaliśmy terminowo, zyskując opinię solidnego i rzetelnego wykonawcy. Odegrało to istotną rolę, ponieważ rynek prywatnych wykonawców dopiero się wówczas w Polsce kształtował. Wielu specjalistów, z którymi rozpoczęliśmy współpracę w ramach tego kontraktu, jest z nami do dzisiaj.

Właściciel infrastruktury: PKP PLK S.A.
Termin: czerwiec 2007 – kwiecień 2009
Wymiana nawierzchni linii kolejowej 139 z przebudową sieci trakcyjnej odc. Katowice – Katowice Ligota i Czechowice Dziedzice – Żywiec
Kontrakt zrealizowany w konsorcjum czterech wykonawców, obejmujący wymianę nawierzchni ponad 28 km toru. Realizowany był także duży zakres prac w branży sieci trakcyjnej – obejmował jej przebudowę na odcinkach o łącznej długości 35 km. Wartość kontraktu wynosiła 22,5 mln EUR.

Właściciel infrastruktury: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
Termin: wrzesień 2011 – listopad 2014
Przebudowa infrastruktury kolejowej w portach Szczecin i Świnoujście
Zadanie o szerokim zakresie: obejmowało przebudowę łącznie 33 km torów kolejowych oraz zabudowę 127 rozjazdów na terenie portów w Szczecinie i Świnoujściu, a także wymianę ok. 80 tys. m kw. płyt betonowych na większości nabrzeży portowych. Prace wykonywaliśmy w porcie funkcjonującym normalnym trybem, co powodowało, że zadanie było bardzo skomplikowane pod względem logistycznym i dało nam bezcenne doświadczenie.